вівторок, 9 січня 2018 р.

Щедрий вечір, добрий вечір,
Добрим людям на здоров’я!

Колядки та щедрівки — це обрядові пісні, які виконують під час новорічних та різдвяних свят.
Але якщо для сучасних жителів України суть колядок ще зрозуміла (прославляння народження Божого Сина), то з щедрівками і посіванням у багатьох виникають казуси.

Чим щедрування відрізняється від посівання?

В ніч з 13 на 14 січня зазвичай відзначається Старий Новий рік (традиція, яка виникла в результаті реформи 1918 року і переходу країни на григоріанський календар). Але для наших предків ці дні були особливими з іншої причини. Справа в тому, що 13 січня православна церква відзначає день преподобної Меланії (в народі її часто називають Меланка). А 14 січнядень пам’яті Святителя Василя Великого. І в ці дні було прийнято не тільки вітати всіх навколо зі святами, а й робити це в пісенній і віршованій формі.

13 січня зазвичай співали щедрівки. Робити це могли тільки дівчатка і дівчата. Після заходу сонця дівочі компанії ходять по домівках і бажають добра і щастя родинам, благополуччя, вихваляють господарів будинку. За це панянки отримують подарунки та частування.

А вже 14 січня посівають хлопці. Це традиція, яка пов’язана з землеробством, оскільки Василь Великий є покровителем землі . Тому  для його задобрювання символічно «засівається» будинок зерном. Хлопці  починали посівати ще з півночі або приходили в будинок на світанку. А робилося це для того, щоб в будинок 14 січня, не дай Боже, не зайшла першою жінка. Тільки поява хлопця в цей день могла гарантувати хороший урожай і удачу в справах.


Що не можна робити на старий Новий рік
¾          Не можна вимітати зерно, яким «засівали» будинок.
¾          Також не можна закривати двері і не впускати в будинок щедрувальників та засівальників. Інакше закриються двері і для благополуччя цієї родини.
¾          Не можна працювати або лаятися. Тільки веселитися і радіти. Інакше весь рік проведеш в чварах і з’ясовуванні стосунків.
¾          Не можна їсти пісну їжу. Стіл повинен ломитися від смачної їжі.
¾          Сміття також не можна виносити з дому 14 січня, а то здоров’я винесеш із дому.


 Джерело: https://osoblyva.com/6-rechej-yaki-kategorychno-ne-mozhna-robyty-13-i-14-sichnya

Тож співайте щедрівки, вітайте односельців, даруйте усім  радість!

Тексти українських щедрівок можна знайти ТУТ.

Немає коментарів: